vejos įrengimas ir žolės sėjimas

Kada ir kaip sėti veją: tobulos vejos įrengimas

Graži žaliuojanti veja – kiekvieno kiemo puošmena. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad vejos įrengimas – juokų darbas, tačiau pradėję vejos sėjimo darbus pamato, kad viskas nėra taip paprasta. Norint turėti tobulą veją, svarbu laikytis tam tikrų žingsnių, apie kuriuos jums šiame straipsnyje ir papasakosime.

Kada sėti žolę?

Vienas svarbiausių klausimų, tai kada sėti žolę vejai? Būtent vejos sėjimo laikas yra vienas esminis veiksnių, lemiantis žolės prigijimą ir sužaliavimą. Pasak ekspertų, geriausias laikotarpis sėti žolę yra pavasaris arba ruduo, kai oro temperatūra yra šilta, o dirvožemis dar nėra per šaltas arba per daug sausas ir įkaitęs.

Pavasaris yra daugelio žolės rūšių aktyvaus augimo metas. Įprastai žolę geriausia sėti nuo balandžio iki gegužės, kai dirvožemis jau pakankamai prišildytas, o pavojus žolei sušalti sumažėjęs.
Ruduo yra kitas palankus laikotarpis sėti žolę. Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis taip pat yra tinkami mėnesiai žolės sėjai, kadangi oro temperatūra vis dar yra pakankamai šilta, o dirvožemis ne per šaltas.

Žinoma, žolę galite sėti ir vasarą, tik atminkite, jeigu bus labai sausa ir karšta, reikės ypatingai daug dėmesio skirti žolės laistymui. Kai dirvoje pakanka drėgmės, sėklos dygsta 2–3 savaites, sausu periodu – ilgiau.

kada ir kaip sėti veją žolę

Kaip sėti žolę?

Laiką, kada sodinti veją, jau žinote, pats metas sužinoti, kaip sėti žolę. Keletas svarbių žingsnių, kurių nevalia praleisti, jeigu norite džiaugtis žaliuojančia, lygia ir tankia veja.

Pasirinkite juodžemį, trąšas

Norint akį džiuginančio žaliuojančios vejos ir sėkmingai augančių dekoratyvinių medžių, pradėkite nuo sklypo lyginimo darbų, į kuriuos įeina ne tik riedulių pašalinimas, bet ir papildomas gruntas ir juodžemis.

Pasirinkite tinkamas sėklas

Rinkdamiesi vejos sėklas atsižvelkite, ar jūsų žolės gaus daug saulės, o gal augs pavėsyje – priklausomai nuo to, gali skirtis ir sėklos. Taip pat galite pasirinkti vienos rūšies žolę arba mišinius, kurie dažnai būna atsparesni žolės mindymui.

  • Lietuvoje tinkamiausi sėti yra raudonieji eraičinai, pievinės miglės, paprastosios smilgos, daugiametės svidrės.
  • Sausose lengvo priemolio ar smėlio dirvose gerai auga aviniai eraičinai.
  • Intensyviai mindomus plotus reikėtų apsėti daugiamečių svidrių, miglių, raudonųjų eraičinų ir paprastųjų smilgų mišiniu.
  • Pavėsyje gerai auga gojinės miglės,
  • Dekoratyvinės sėklos – siauralapiai raudonieji eraičinai (ypač kuokštinė forma), paprastosios smilgos, pievinės miglės.
Vejos sėjimas

Paskirsčius juodžemį, tinkamai išaeruokite dirvą, kad geriau cirkuliuotų oras ir vanduo. Tai padės vejos sėkloms geriau įsišaknyti. Bet apie viską nuo pradžių:

  1. Jeigu veją sėsite ant senos vejos, žemę pirmiausia išpurenkite juodžemį su žemės dirbimo freza. Jei veja nauja, su aeratoriumi išpurenkite viršutinį juodžemio sluoksnį, kad geriau cirkuliuotų oras ir vanduo. Tai padės vejos sėkloms geriau įsišaknyti.
  2. Toliau supurentą dirvožemį suvoluokite, išlyginkite ir suspauskite.
  3. Su grėbliu ar kitu padargu padarykite negilias vageles ir lengvai papurenkite dirvą, kad nepažeistumėte jau suslėgto juodžemio.
  4. Sėjant veją svarbu, kad sėklos atsigultų kietai, o “užsiklotų” minkštai.
  5. Sėkite veją rankomis arba specialia sėjimo mašina, ypač jei planuojate užsėti didelius žolės plotus – automatinės sėjimo mašinos gali pagreitinti procesą ir užtikrinti vienodą sėklų pasiskirstymą. 1 arui žemės jums prireiks 2.5-3 kg sėklų.
  6. Jeigu manote, kad sėklas išbarstėte netolygiai, galite lengvai pereiti per gruntą su vėduokliniu grėbliu ir supurenti žemę. Tuo pačiu metu galite ir patręšti veją – tam idealiai tiks pavasarinės trąšos.
  7. Pasėtas sėklas vėl suvoluokite.
  8. Galiausiai pasėtą žolė palaistykite. Labai svarbu, jog naujai pasėta veja būtų dažnai laistoma, kadangi šaknų prigijimui reikia drėgmės. Jeigu tik yra galimybė, įsirenkite vejos laistymo sistemą.

vejos laistymas

Kiek svarbus juodžemis gražiai vejai?

Juodžemis, turintis pakankamai maistingų medžiagų ir tinkamai drėgnas, yra esminis vejos augimo veiksnys. Atidžiai stebėkite dirvožemio būklę ir, jei reikia, papildykite trąšomis arba kitais priemonėmis, kad užtikrintumėte optimalias vejos augimo sąlygas. Jeigu jums reikalingas kokybiškas juodžemis ar kitas birus krovinys – kreipkitės į mūsų komandą, kuri atsakys į visus rūpimus klausimus ir pasirūpins jūsų kroviniu.

Kaip prižiūrėti veją ir kaip ją teisingai pjauti?

Vejos įrengimas – paprasčiausias, o štai priežiūra yra nuolatinis procesas, kuris apima laistymą, tręšimą, aeravimą ir, žinoma, žolės pjovimą.

  • Pjaukite veją reguliariai. Dažniausiai žolę reikėtų pjauti kas 1–2 savaites. Greitai augančios rūšys arba palankiomis sąlygomis intensyviau augančios vejos rūšys gali reikalauti net daugiau dėmesio.
  • Žolės aukštis. Įsitikinkite, jog vieno pjovimo metu nenupjausite per daug žolės – reikėtų nupjauti ⅓ žolės ilgio. Laikydamiesi šios taisyklės, užtikrinsite, kad žolė žaliuos ilgai.
  • Optimalus vejos aukštis yra 3–5 cm aikštynų vejai, 2–3 cm – dekoratyvinei vejai, 5–6 cm – vejai, augančiai pavėsyje.
  • Veja pjaunama prieš tręšimą, o pakartotinai gali būti pjaunama praėjus dviem savaitėms po tręšimo.
  • Šlapios vejos pjauti nerekomenduojama. Mulčiuoti vejos taip pat nereikėtų, ypač jei ji šlapia.
  • Pirmiausia reikėtų pjauti vejos pakraščius, o tik tada apipjauti likusį plotą.

Atkreipkite dėmesį, kad sėkmingas vejos įrengimas reikalauja kantrybės ir nuoseklumo. Laikydamiesi šių patarimų, galėsite mėgautis žalia ir gražia veja savo kieme.

Call Now Button